אאא

עם ישראל מתאבל על חורבן בית המקדש השני כבר 1951 שנה, ירושלים אבלה וחפויה ואין לה מנחם. מאז החורבן אנו נמצאים בגלות ארוכה וממושכת ומתפללים לפחות 3 פעמים על סיום הגלות

ב'כיכר השבת' ניסינו להבין יותר לעומק ובצורה מוחשית יותר את החורבן - או יותר מדויק על מה אנו מתאבלים, איך הייתה נראית ירושלים באותן ימים. 

לצורך כך צללנו לעומק, הצטרפנו לעמית ראם - ארכיאולוג מחוז ירושלים של רשות העתיקות שעובד בשיתוף פעולה הדוק עם מוזיאון 'מגדל דוד', שסחף אותנו בהתלהבות המיוחדת שלו בכל הגילויים המרעישים עליהם הוא עמל כבר יותר מ-20 שנה.

את מתחם ה'קישלה' - הכלא הטורקי שלמרגלות מגדל דוד, נשלח ראם לחפור עוד בתחילת דרכו המקצועית, כשרק קיבל את התואר. אך התגליות המדהימות שנחשפו, הם מקור להתרגשות עבורו, כאשר גם היום הוא מתאר אותן בעיניים בורקות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בקישלה שהו לפני שנים לא רבות אסירי המחתרות שאף הותירו את חותמם על קירות המבנה, אך החפירות גילו כי למעלה מ-3,000 שנים של היסטוריה יהודית חבויות בו - עד לביצורי העיר ירושלים מתקופת חזקיהו המלך.

גילוי מרעיש נוסף הוא תעלות הביוב של ארמון הורדוס, שמצויות בקרקעית האתר. על פי עדותו של יוסף בן מתתיהו, בביבים אלו נאלץ חנן הכהן הגדול להתחבא מאימת הרומאים, בזמן חורבן הבית השני.

לסיום, יצאנו מפועמים ונרעשים מהגילויים המרובים שיש בכל מתחם 'מוזיאון מגדל דוד', כל מי שמתהלך שם מרגיש ממש כאילו הוא פוסע בירושלים לפני אלפי שנים.

צפו בפרק המלא